Güncel & Sektörel Adana`da Elektrik için Rüzgar Gülü ve Güneş Paneli ...
Güneş ve Rüzgardan Hibrid Enerji

 

"Rüzgar Gülü"nden Elektrik Üretti, Faturası 20 Liraya Düştü

Almanya`da 2 yıl önce tekstil fabrikasından emekli olduktan sonra 6 aydır Türkiye`de kalmaya başlayan bir kişi, yüksek gelen elektrik faturalarının önüne geçmek için evinin damına "rüzgar gülü" sistemi kurarak elektrik üretmeye başladı. Emekli gurbetçinin, bu yöntemle 100 liralık elektrik faturası 20 liraya düştü.

 

Yıllarca Almanya`da bir tekstil fabrikasında çalışan 65 yaşındaki Kemal Kara, 2 yıl önce çalıştığı iş yerinden emekli oldu. 3 çocuk babası ve evli olan Kara, emekli olduktan sonra yıllarca hasretini çektiği memleketi Adana`ya gelip gitmeye başladı. 6 ay Adana`da, 6 ay Almanya`da yaşamaya başlayan Kara, Adana`daki evinde bütün aletleri elektrikli olduğu için ayda 90-100 lira tutarında gelen elektrik faturalarından usandı. Kara, elektrik işlerine meraklı olduğundan evine bir de mini atölye kurmuştu. Kara yüksek elektrik faturalarının önüne geçmek için bu küçük atölyesinde gece-gündüz çalışarak Almanya`da evlerin bahçelerine yüksek direklere kurulan "rüzgar gülü" sistemi kurmaya karar verdi. Kara, "rüzgar gülü" sistemini kurmak için her şeyi düşündükten sonra 6 tane akü, bir invertör ve rüzgar gülü yaptırdı. Yüzde 100 Türk üretimi olan aletlere 4 bin 500 lira para harcayan Kara, 10 katlı evinin damına bir direk dikti ve üzerine "rüzgar gülü" kurdu. Kara bununla da yetinmeyerek Adana`nın güneşli günlerinin çok olduğunu düşünüp bir de evinin balkonuna "güneş paneli" kurdu. Kara, buradan gelen enerjiyi 6 aküde birleştirerek invertör yardımıyla eve dağıttı ve kendi elektriğini üretmeye başladı.

 

ALMANYA`DA GÖRDÜM, TÜRKİYE`DE UYGULADIM

Kara, Almanya`da çoğu yerde "rüzgar gülü" ve güneş paneli gibi yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi olduğunu, kendisinin de Türkiye`ye gelince elektrik faturasının yüksek gelmesinden dolayı bunları uygulamaya koyduğunu söyledi. Kara, balkonuna güneş paneli, damına rüzgar gülü sistemi kurduğunu belirterek, "Balkonumda güneş paneli var ama Adana`da 2-3 gündür güneş olmadığı için enerji üretilemiyor. Bu nedenle hem rüzgar gülü hem de güneş paneli sistemi kurdum. Evim baraj kenarında olduğu için her zaman rüzgar oluyor, ben de bundan faydalanmak istedim. Gecesi gündüzü yok, sürekli rüzgar olduğu için elektrik üretimi oluyor. Yurt dışında da ben bu işlerle uğraşıyorum. Orada güneş panelim var ama evimin konumundan dolayı orada rüzgar gülü kurma imkanım yok" dedi.

 

Bu rüzgardan en fazla 700 vat elektrik aldığına dikkat çeken Kara şunları kaydetti:

 

"Normalde 400-500 vatt, rüzgarın en çok olduğu zaman 700 vatt elektrik alıyorum. Bu elektrik evin aydınlatması, küçük klimam, televizyonum, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi aletleri çalıştırıyor. Bir işe başlayıp bunu başarabilmek önemli. Başardıysanız kendi kendinize bir mutluluk vermiş olursunuz."

 

Kabarık gelen elektrik faturalarının önüne geçtiğini vurgulayan Kara, daha önce elektrik faturasının 80-90-100 lira geldiğini, şimdi ise 20-25 lira geldiğini ifade etti.

 

Kurduğu sistem hakkında da bilgi veren Kara sistemin yüzde 100 Türk yapımı olduğunu, bir güneş paneli, bir rüzgar pervanesi, 6 akü, invertör ve saate yerleştirdiği anahtar ile çalıştığını belirterek, "Rüzgar ve güneş ile birlikte oluşan enerji buradan kablo ile akülere gidiyor, orada depolanıyor. Aküler dolduğu zaman fazlasını almıyor. Bu akülerdeki enerji de invertür yardımıyla eve dağıtılıyor. TEDAŞ`ın saatine yaptığım anahtar ile de TEDAŞ`tan gelen elektriği kesip kendi elektriğime geçiyorum" diye konuştu.

 

Çok kısa sürede kendi elektriğini kendi üretmeye başlayan Kara, şimdi eşiyle birlikte yaşadığı evde, koltuğuna oturup keyifle televizyonunu seyredip klimada ısınıyor.

www.haberfx.net

27.01.2011

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: