Güncel & Sektörel Aydınlatmada tasarruf dönemi ...

 

Aydınlatmada tasarruf dönemi

Yıllık 4 milyon sayaç üretimi ile öne çıkan Luna Elektrik ve Elektronik, ampulsüz led armatür üretimine başladı. Sektörde önemli bir yeniliğe imza attıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “Bu ürünler birçok üründen daha fazla tasarruf sağlıyor” dedi.

 

TÜRKİYE’de elektrik sayaçları sektörünün önde gelen firması Luna, Ar-Ge merkezinde geliştirdiği ampulsüz led armatürlerle sektörde önemli bir yeniliğe imza attı. Teknolojik altyapısı ve 50’ye yakın Türk mühendisten oluşan uzman Ar-Ge merkeziyle led teknolojisi kullanarak ampulsüz armatür ürettiklerini belirten Luna Elektrik ve Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “Klasik armatürlerden 14 kat, tasarruflu, armatürlerden 3 ve tasarruflu led armatürlerden yaklaşık 2 kat daha fazla tasarruf sağlayan ampulsüz armatürler sektörde fark yaratacak” dedi.

 

TEK BAŞINA OLMAZ

Uzun yıllardır elektrik teknolojisi üzerine ciddi Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini belirten Mustafa Karabağlı, “Ana iş kolumuz olan enerji yönetimi ve enerjinin doğru ölçülmesi üzerine yürüttüğümüz çalışmalar bize enerjinin daha bilinçli kullanımını sağlayacak bir ürün geliştirmeye sevk etti. Dünyada son yıllarda popüler hale gelen led aydınlatmaların sağladığı enerji tasarrufu herkes tarafından biliniyor. Esasen durum tam olarak öyle değil. Yani led ile aydınlatma yapmak tasarruf yaptığımız anlamına gelmiyor. Onu verimli kullanmak ve bilinçli ürünler yaratmak gerekiyordu. Biz de biraz bu yola kanalize olduk ve aydınlatma sektörüne adım attık” dedi. Dijital ürünlerin ve dijital teknolojisinin çok hassas ve kararlı tasarımlar yapmaya imkan verdiğini ifade eden Karabağlı, şunları kaydetti; “Biz dijital teknolojinin bu özelliğini kullandık ve bu sayede özellikle harekete duyarlı, homojen aydınlatma sağlayan ve hem ekonomik hem de konforlu bir ürün geliştirdik. Basitçe ifade edersek, dedelerimizin kullandığı ampullerin 14 kat, piyasada tasarruflu ampul olarak satılan ürünlerin 3 kat, led ürünlerin de neredeyse 1,5 -2 kat ilerisinde tasarruf sağlıyoruz.”

 

İNOVATİF BİR ÜRÜN

Ürünlerin pazarda oldukça yoğun ilgi gördüğünü belirten Karabağlı, “Tüketiciler Luna’nın tasarrufa yönelik inovatif ürününe güveniyor. İnsanlar enerji tüketimini ölçme kabiliyetimize inanıyorlar. Çünkü 26 yıldır insanların evine giden faturayı biz tayin ediyoruz. Bugün Türkiye’de 20 milyonun üzerindeki eve her ay bizim tayin ettiğimiz fatura gidiyor. Konusunda uzman bir ekibimiz var. Dolayısıyla yaptığımız işi ölçme kabiliyetimiz var. Ölçebilirseniz ne kadar iyi ya da kötü olduğunu görebilirsiniz. Biz bunu çok iyi yapabiliyoruz. Bu durum insanlar tarafından itibar görüyor. Bu bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.

 

SIRADA DOĞALGAZ SAYACI VAR

Elektrik sayaçları, su sayaçları ve ampulsüz armatür üretiminin yanı sıra benzer bir alan olan doğalgaz sayaçları konusunda da şuan sektörü gözlemlediklerini belirten Karabağlı, “Gözümüzün ucuyla doğalgaz sayaçları sektörünü ve oradaki gelişmeleri takip ediyoruz. Bizim akıllı sayaç üretme teknolojimiz var. Bu ürünlerde kullanılan teknolojiler de birbirine yakın olduğu için o piyasayı da mercek altında tutuyoruz” dedi. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekarelik yeni bir fabrika yatırımı yaptıklarını hatırlatan Karabağlı, hükümetin açıkladığı 6. Bölge teşvikleri kapsamında bir yatırım planladıklarını ve hazırladıkları dosyanın bakanlıkta olduğunu, onaylanması durumunda Güneydoğu’da 2 ilde fabrika yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

MONTAJI ÇOK KOLAY

YAPTIKLARI armatürlerin içerisinde ampul olmadığını vurgulayan Karabağlı, “Armatürlerimizin içerisinde ampul yok. Armatürün içindeki sistem ampul gibi davrandığı için hepsi aynı renkte yanıyor ve bu da homojen bir aydınlatma sağlıyor. Öte yandan ürünler çok kolay montaj edilebiliyor. Eski armatürlerin montajı için harcanan sürenin neredeyse 10’da biri sürede montajı yapılabiliyor. Tüm bu artılarına rağmen ürünün fiyatı da oldukça makul düzeyde” ifadelerini kullandı.

www.hurriyet.com.tr

13.04.2017

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: