Güncel & Sektörel ‘Güneş’li günler yakın ...
güneş enerjisi / solar energy

 

‘Güneş’li günler yakın

Türkiye’nin cari açığına da ilaç olabilecek güneş enerjisinde yatırımcı 2017’den umutlu. Güneş enerjisi şirketleri bu yıl Türkiye’nin emekleme safhasını geçip atağa kalkmasını bekliyor.  Ayrıca hazirandan itibaren EPDK’nın yayınlaması beklenen yönetmelikle evinin çatısına güneş panelleri kurarak elektriğini kendi üretmek isteyenlerin de işlemleri kolaylaşacak.

 

İNSANOĞLU binlerce yıldır evini ısıtma, yemeğini pişirme, sıcak su gibi ihtiyaçları için güneş enerjisinden yararlanıyor. Öyle ki antik Yunan zamanlarında bile güneş ışınlarından daha verimli faydalanan mimari ve teknolojiye yönelik referanslar var. Güneş enerjisinden elektrik üretimi nispeten daha yeni olsa da, etki alanı hızla büyüyor. Dünyada ilk kez temiz enerji yatırımlarının fosil yakıtları geçtiği açıklandı. ABD ve Çin gibi devler, özellikle güneş enerjisi yatırımlarına hız veriyor. Bu da güneş sistemlerinde teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesini, maliyetlerin de düşmesini sağlıyor. Bir hesaba göre, güneş enerjisi kurulum maliyetleri son 10 yılda yüzde 70’ten fazla düştü. Güneş, giderek petrol ve doğalgaz gibi kaynaklara karşı rekabet gücü kazanırken;  Meksika, Dubai ve Hindistan gibi yerlerde yapılan büyük çaplı projelerin sübvansiyon olmadan da fosil yakıtlarla rekabet edebildiği görülüyor.

 

TÜRKİYE’DE DURUM NE

Peki, Türkiye tüm bunların neresinde? Türkiye’nin yerli ve temiz enerji kaynakları arasında, güneşin önemli bir potansiyele sahip olduğu sık sık uzmanlarca dile getiriliyor. 2016 sonu itibariyle Türkiye’nin 78 bin 500 megavatlık (MW) kurulu gücü içinde, güneş enerjisi 860 MW ile yalnızca yüzde 1 civarında pay alabildi. Ancak dikkat çeken nokta, bu kapasitenin, bir önceki yıla göre yüzde 235 artmasıydı.  Bundan sonra sektörün neler beklediğini Viko by Panasonic Grup Satış Müdürü Koray Yıldız ile konuştuk. Yıldız, teknik olarak Türkiye’nin bütün enerji ihtiyacını güneşten karşılamanın mümkün olduğunu söylerken, “Türkiye’nin enerji portföyünün en az üçte ikisinin yerli kaynaklardan karşılanması hedefleniyor. Bizim öngördüğümüz elektriğin yüzde 25-30’u HES dışı yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Güneş yarısını kapsayabilir. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri bin megavatla başlıyor. Beklentimiz 5-10 bin MW’lık ihalelerin de yapılması” diyor.

 

GÜNEŞTE ALTIN ÇAĞ

Çatı üstü uygulamaların da çıkacak bir yönetmelik sayesinde kolaylaşacağını söyleyen Yıldız’a göre, Türkiye güneş enerjisinde “şaha kalkıyor”. Yıldız, bunu şöyle açıklıyor: “Çatı pazarı, yani 0 ila 10 kilovat pazarı için yönetmelik hazırlanıyor. Haziranda çıkmasını bekliyoruz. Bir yandan küçük çatı pazarı, diğer yandan büyük YEKA ihaleleri, hem lisanslı hem lisanssız kurulumlar,  ayrıca fabrika çatılarıyla ilgili bir çalışma daha olacak. Bu beş, altısı beraber yürüyecek. Türkiye güneşte emekleme aşamasını yeni geçti, daha ergeniz. Bundan sonra altın çağımızı yaşayacağız.”

 

PANELİ KUR, FAZLAYI SAT

EVİNİN çatısına güneş panelleri kurup, ürettiği elektriğin fazlasını şebekeye vermek isteyenlerin önünde engel olduğunu dikkat çeken Yıldız, “EPDK haziranda yönetmelik yayınlayacak. 0 ila 10 kilovat arası için, müstakil ev için ideal. Şu an bireysel tüketici de büyük yatırımcı üretilen 1 kilovat saat (kWh) elektrik için 10 yıl boyunca 13.3 dolar sent destek alıyor. 2 kilovatlık sistem, iki kişilik villa için iyi. Kurulum maliyeti 6-7 bin dolar. Yatırımı yapmaya başladıktan sonra para kazanmaya başlıyorsunuz. Kullandığınız elektrikten mahsup ediliyor, fazlasını devlet size 13.3 dolar/sent üzerinden ödüyor” diyor.

 

GÜNEŞTE İŞGÜCÜ FIRSATI

YILDIZ, pazar büyürken en büyük sıkıntının işgücü olduğunu belirterek “Kurulum yapacak insan bulmak çok zor olacak. Nisandan sonra eğitimlere odaklanacağız” diyor. ABD’de güneş enerjisinde 400 bine yakın insan çalıştığını söyleyen Yıldız, “ABD’de her yeni 50 işten 1’i güneşte. Bu sektör işsizlik sorununa çok yardımcı olacak” diyor. Yıldız, lisanssız elektrik üretiminde 10 yıllık alım garantisi sonunda ne olacağının henüz net olmadığını da ekliyor.

 

YERLİ ÜRETİM DÜŞÜNDÜK AMA RAFA KALKTI

TÜRKİYE’DE yerli panel üretimi düşünceniz var mı sorumuza karşılık ise Yıldız, “Aslında geçen yıl mayısta yerli üretim Türkiye’de yapabilir miyiz diye fizibilite yapılmasına karar verdik. Ama tamamen rafa kalktı. Hep fizibilite aşamasında iptal etmek zorunda kaldık. Çok şanssız bir dönem geçirdik hem ülke olarak, hem biz de Panasonic olarak çok şanssız bir dönem geçirdik. YEKA’daki sürecin hedefi de Türkiye’ye katma değerli bir iş yaptırmak” diyor.

 

TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ KAPASİTESİ (MW)

 

Kapasite

2014...........40

 

2015.........248

 

2016.........832

 

20

Türkiye’de güneş paneli ekipmanı üreten şirket sayısı

 

5 bin MW

Türkiye’nin 2023 güneş enerjisi hedefi

 

%235

2016’da Türkiye’de güneş enerjisi kapasitesindeki artış oranı

 

860 MW

1078 güneş enerjisi santralının toplam kurulu gücü

(Merve ERDİL)

www.hurriyet.com.tr

13.03.2017

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: