MENÜLER Nerede, Nasıl, Hakkında
Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası

 

Güneş Enerji Santralleri (GES)

Türkiye`nin toplam yıllık ortalama güneşlenme süresi metrekarede 2.640 saattir. Buradan yola çıkarak, Türkiye`de kişi başına düşen güneş enerjisi miktarı 14.000.000 kWh`dir. Bu sayı, Türkiye`de kişi başına düşen yıllık tüketim miktarı olan 2.700 kWh`lık elektrik enerjisinin 5.000 katından fazladır. Bahsettiğimiz veriler ışığında yorumlayacak olursak; Türkiye güneşini tam manasıyla kullandığı takdirde sadece GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ ile bile enerjisini karşılayacak kapasiteye sahiptir. Güneş enerji santrali yatırımı panellerin 50 yıllık işletme ömrü göz önüne alındığında karlı bir yatırımdır. Ayrıca bakım, onarım masrafları neredeyse yok denecek kadar az olan santrallerin uzaktan takibi, denetimi ile görüntülenmesi de oldukça kolaydır.

 

Şebeke Bağlantılı Sistemler (On-Grid)

Bu tip uygulamalar şebekenin bulunduğu yerlerde / bölgelerde uygulanabilmektedir. Şebeke bağlantılı sistemler aküsüz olup panel ve inverterlerden oluşan bir sistemdir. On-Grid sistemler ile enerji tasarrufu yapılabilir, devlete elektrik satılarak gelir elde edilebilir ve güneş enerji santralleri kurulabilir. Şebeke bağlantılı sistemler şehir içi konut / ev kullanımına oldukça uygundur. Günde saatlik olarak 3kWp güç elde edilen bir sistem yardımıyla bir evin tüm elektrik ihtiyacını karşılamanız mümkündür. Gündüz güneş olduğu sürece elektrik üreten bu sistemler şebekeyle desteklendiği için kayıp, kesinti gibi bir problem yaşanmaz. Bunun yanında tükettiğinizden fazlasını üretirseniz aradaki bu fark size gelir olarak geri dönecektir. Elektrik şebekesinin bulunduğu bölgeler için bu uygulama oldukça caziptir. Uygulanan tarifeye bağlı olarak kendini amorti eden bu sistemler asgari 25 yıl yüksek kapasitede çalışma özelliğine sahiptir.

 

Şebeke Bağlantılı Sistemlerin Başlıca Uygulama Alanları:  

- Şehir içindeki evler

- Köy, kasaba vb. bölgeler

- Güneş enerji santralleri (GES)

- Yedek enerji ihtiyacının duyulduğu yapılar

- Otel vb. yapılar

- Fabrika, atölye, endüstri vb. işletmeler

- Kapalı alan aydınlatmaları

- Garaj, otopark

- Lojistik ve depolar

- AVM Alış veriş merkezleri

- Market ve mağazalar

- Soğuk hava depoları

 

Ada Sistemler (Off-Grid)

Günümüzde elektriğin hiç olmadığı ya da ulaştırılamadığı uzak bölgelerde enerjiye ulaşmak büyük sıkıntı olabilmektedir. Şebeke elektriğini bu bölgeye ulaştırmak ise çok büyük maliyetlere neden olmakta ve geri dönüş süresi uzun yıllar almaktadır. Bunun yanında dizel jeneratörü ALTERNATİF olarak görmek de yanlıştır. Artan yakıt maliyetleri, yakıt nakil ve depolama riski, işletme maliyeti, jeneratör maliyeti, işletme ve bakım maliyeti ile çevreyi kirletmesi gibi bir çok faktör jeneratörün de mantıklı bir ALTERNATİF olmadığını ortaya koymaktadır. Peki doğru ALTERNATİF nedir?

 

Ülkemizde kendini hiç esirgemeyen, neredeyse her gün kendini gösteren güneş! Türkiye Avrupa’nın ikinci en çok güneş alan ülkesidir. O zaman bu potansiyeli neden kullanmayalım? Güneş enerjisi ile şebekenin ulaşamadığı her yere elektriği götürebilirsiniz.

 

Şebekeden Bağımsız Off-Grid Uygulama Alanlarından Başlıcaları:   

- Tipik ev kullanımı (tüm ihtiyacınız dahilinde)

- Bağ evleri

- Dağ evleri

- Baz istasyonları

- Tarla sulama

- Park, bahçe, tabela aydınlatma

- Erken uyarı sistemleri

- Alarm ve güvenlik sistemleri

- Gözetleme kuleleri

- Sinyalizasyon sistemleri

- İnşaat, şantiye vb. saha uygulamaları

- Arama veya çıkartma amaçlı madencilik uygulamaları

- Mobil ve marin uygulamalar

 

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkündür. Gördüğünüz gibi elektriğin ulaşamadığı herhangi bir yere güneş sayesinde elektriği götürmek mümkündür.

 

Solar Tarla Sulama

Gün geçtikçe su kaynakları azalmakta ve tarım arazileri gittikçe kuraklaşmaktadır. Bunun yanında yanlış sulama toprağın tuzlanmasına yol açmaktadır. Özellikle damla sulama yapılmayışı topraklarımızı her geçen gün daha da tuzlu ve daha da verimsiz hale getirmektedir. Ayrıca elektrik şebekesine uzak bölgelerde pompa ile su çıkarmak büyük zahmetler ve maliyetler getirmektedir. Bütün bunlara güneş enerjisi ile çözüm bulmak mümkündür. Hem çok düşük maliyetler hem de yüksek performans ile özellikle damla sulama sistemleri kolaylıkla beslenebilir. İhtiyaç duyulan su miktarı, kuyu yüksekliği gibi temel faktörler bilindiğinde uygun pompa seçimi ve gerekli güneş pili adedi kolaylıkla belirlenebilir.

 

Güneş Enerjili Otobüs Durakları

Şehirlerde ve şehirler arası yollarda kullanılan otobüs duraklarındaki aydınlatma ihtiyacının karşılandığı bu sistemde, çevre dostu ve yenilikçi olan güneş enerjisi kullanılmıştır Yenilikçi olan bu sistem içerisinde, güneş teknolojileri arasında en yeni ve en esnek olan LAMİNANT PV ürünleri kullanılmıştır.

 

Gün içerisinde güneşten alınan enerji elektriğe dönüştürülerek aküye depolanır, aydınlık sensörü yardımıyla güneş battığında durağın içerisindeki reklam panosu ve diğer aydınlatma ekipmanları şafak vaktine kadar çalışır. Güneş enerjisiyle çalışan bu sistem, şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan seneler boyunca güvenli bir şekilde çalışarak hem ekonomik olarak özgür olmakta hem de çevreye sayısız faydalar sunmaktadır. Özellikle şebeke elektriğine uzak alanlarda uygulama kolaylığı ile tesisat, hat, abonelik, sayaç, elektrik faturası gibi masraflardan tasarruf etme imkanı doğmaktadır.

 

Sistem güneş enerjisinden ürettiği elektrik ile senede 450 kg’lık CO2 emisyonunu engellerken doğaya 2 ağaç kadar katkı yapmaktadır. Tasarlanan sistemin özellikleri neticesinde, güneş enerjisi sisteminin yatırım maliyeti ve batarya değişimi dışında hiçbir gideri yoktur.

 

Solar Aydınlatma

Güneş enerjisi ile aydınlatma gerek ekonomik gerekse de verim olarak oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Mevcut aydınlatmanızı ekonomik aydınlatma sistemleri ile değiştirip, enerjinizi de güneş enerjisi ile sağladığınızda evinizi BEDAVA aydınlatmaya başlamış olacaksınız. Hem çevre dostu hem de uzun ömürlü olan bu sistem sayesinde aydınlatma giderlerinizi sıfıra indirmek çok kolay. Ayrıca bahçe ve sokak aydınlatmaları ile binanınızın, sitenizin dışını da güneş enerjisi ile bedavaya aydınlatabilirsiniz.

 

Teknelerde Güneş Enerji Sistemleri

Elektrik ihtiyacının en çok olduğu ve şebeke bağlantısı olmayan bir diğer uygulama alanı da teknelerdir. Güneşin olduğu her an, ondan faydalanabilme özelliğine sahip tekneler güneş paneli uygulamaları için biçilmiş kaftandır. Çok yüksek güçlere ihtiyaç duymayan tekneler oldukça ekonomik ve verimli olarak güneşten faydalanarak elektriğe ulaşabilmektedir.

 

Taşınabilir Güneş Enerji Sistemleri

Enerjinizi güneşin olduğu her yere taşıyabilirsiniz. İhtiyacınıza özel dizayn edeceğimiz sistem sayesinde elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunuz sistemi yanınızda taşımanız mümkün olacaktır. Örneğin traktör römorku yardımıyla elektriğinizi tarlanıza götürüp tarla sulama vb. ihtiyaçlarınız için kullanabilir ve işiniz bittiğinde tekrar geri götürebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar, cep telefonu vb sürekli şarj gerektiren cihazlarınızı da yanınızda taşıdığınız elektrik ile şarj edebilirsiniz.

 

Güneş Enerjili Baz İstasyonları

Baz istasyonlarının dağlık ve yerleşim yerinden çok uzak arazilerde de kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu bölgelere elektrik şebekesini getirmek veya jenaratör kullanmak hem çok pahalı hem de uğraştırıcı bir işlemdir. ALTERNATİF çözüm güneş enerji sistemleri ile sistemi desteklemektir. Dünyada bir çok uygulaması bulunan ve gittikçe yaygınlaşan baz istasyonlarında güneş enerjisi uygulamaları ülkemizde de yapılmaya başlanmıştır. Gerekli hesaplamalar yapılıp karşılaştırıldığında neredeyse hiç bakım gerektirmeyen bu sistem oldukça elverişlidir. 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: