MENÜLER Akümülatör, Pil, Batarya

 

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Sistemlerinin vazgeçilmezi...

Ana çalışma prensipleri temelde aynı olmakla beraber, akümülatörler günümüzde sadece araçlarda marş / start amaçlı olarak değil; elektrik enerjisinin depolanması / saklanması ve gerektiğinde geri alınması / kullanılması amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

 

Özellikle sabit / durağan yerlerde kullanılmak üzere üretilen akümülatörlerin teknolojisi ve iç yapısı,  otomotiv / starter / marş amaçlı olanlara göre ciddi farklılık ihtiva eder. Kesintisiz ve/veya yedek enerji ihtiyaçları için de bilinen en eski, pratik, ulaşılabilir ve ekonomik yöntem hala akümülatörlerdir. Ürünleri seri ve/veya paralel bağlayarak çok daha farklı gerilim (volt) ve kapasitede (Ah) batarya grupları oluşturmak mümkündür.

 

Bununla beraber başta gelişen yeni uygulama çeşitlilikleri ile güncel ihtiyaç ve talepler doğrultusunda akülerde de birtakım iyileştirme, geliştirme ve yenilikler olmaktadır.

 

Başlıca hedefleri iki ana başlıkta toplayabiliriz.

- Daha sağlam, daha bakımsız (mümkün ise hiç bakımsız), daha uzun işletme ömürlü ve çok daha fazla tekrar şarj / deşarj etme imkanı (döngü sayısı).

- Daha ufak fiziki ebatlardaki, daha hafif ve küçük bataryalar ile çok daha yüksek performans sağlamak.

 

Durağan yerlerde kullanılan aküler Sabit Tesis / Stasyoner Tip olarak tanımlanmaktadır. Rüzgar ve Güneş Enerjisi uygulamalarında da bu tip ürünler tercih edilmektedir. Bilindiği üzere konumuz olan solar sistemlerde kullandığımız aküleri durağan / sabit konumda kullanmaktayız ve marş özelliğine ihtiyaç duymamaktayız. Geneldeki ihtiyacımız önceden öngörülmüş / hesaplanmış bir gücü / akımı, hemen hemen aynı seviyede kalarak ama uzun ve belirli bir süre bize sağlanmasıdır. Üreticilerin beyan ettikleri deşarj tabloları bu konu bizlere kaynak olmaktadır.

 

Yine çok karşılaşılan ve uygulamalarda ciddi sıkıntılara neden olabilen bir hususu azami önemsememiz gerekir. Bilindiği üzere yoktan var etmek mümkün değildir. Yani akülerin kendi kendine enerji üretme yeteneği mevcut değildir, akümüze (enerji olarak) ne verir isek, ihtiyacımız olduğunda o da bize onu (enerji olarak) geri verecektir.

 

Akülere önceden, yeterli sürede ve kapasitede, uygun teknik ile şarj işlemi uygulamaz isek, bize yeterince enerji geri vermesi mümkün değildir. Bu tip durumlarda en çok karşılaşılan şikayetler akülerin çabuk boşalması / deşarj olması ve/veya çabuk bozulması, ekonomik ömrünü yitirmesi olarak özetlenebilir.

 

Uygulama ve çalışma beklentisine göre akü seçimi de önemli bir husustur. Ürünleri sadece fiyat bazında değerlendirmemek gerekir. Fiyat farklılığının temel nedeni iç yapısındaki, teknoloji ve özelliklerindeki farklılıklardır. Ayrıca hiç biri için tamamen iyi veya kötü demek imkanı yoktur. Birbirlerine göre önemli avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Üreticilerin beyan ettiği uygulama ve kullanım koşullarına azami dikkat etmek gerekir.

 

Sabit tesis akümülatörleri de kendi aralarında alt gruplara ayırmak mümkündür. Ayrıca likit bazda asit ihtiva edenler olduğu gibi, yeni jenerasyon VRLA / AGM ve GEL teknolojisi ürünlerde asit likit / sıvı bazda değildir. Kapalı sistem akülerde bakıma gereksinim duyulmaması ile cihaz içi vb. dahil kapalı yerlerde, hatta yatay pozisyonda kullanma imkanı gibi önemli avantajları mevcuttur.

 

Solar Sistemlerde ve Rüzgar Türbinlerinde kullanılan başlıca Akümülatör Tipleri:

- OGI

- VRLA / AGM

- VRLA / GEL (Standart)

- VRLA / GEL (Deep Cycle)

- OPZS / TUBULAR

- VRLA / TUBULAR / GEL

- NI / CAD (Nickel Cadmium)

 

Yukarıdaki ürünlerin tamamı henüz ülkemizde üretilmemektedir. Ancak özellikle OPZS / TUBULAR tip ürünlerde ise çok şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Zira bu tip aküleri ülkemizde üretmektedir. Nominal 2 voltluk hücreler olduğu gibi, çeşitli uygulama ve ihtiyaçlar için 6 voltluk ve 12 voltluk monoblok serileri de mevcuttur. Tüm dünyada tanınan ve ciddi dış talep de bulan bu ürünlere kolay ve ekonomik koşullarda ulaşabilmemiz, sektörümüz için önemli bir avantajdır. Belli standartlara haiz, belgeli, kaliteli ve uzun işletme ömrüne haiz ürünleri kullanarak sistem tasarımlarımızda ilk yatırım maliyetini ve/veya geri dönüş süresini düşürmemiz kolaylıkla mümkündür.

 

Yine bizlerin de kullanabileceği FULLENERGY serisi ürünler ile de güvenilir ve ekonomik tasarımlar yapmamız mümkündür.

 

Ürünler,  yapacağımız gruplandırmaya göre akü ara bağlantı elemanları, vidaları, standart ağaç veya depreme mukavim stand ve hatta taşıma aparatları gibi aksesuarlar dahil, full set olarak kullanıcıya sunulabilmektedir. Ayrıca çeşitli stand / yerleşim ALTERNATİFLERİ oluşturulabilmektedir. Ürünlerin çok uzun yıllar boyunca işletmede kaldığı ve güvenle kullanıldığı bilinmektedir. Sektörel uygulamalara önem verilmesi ile satış sonrası destek ve servis imkanı bizler işin avantaj olacaktır.

 

Bakım ve ulaşım gibi zorlukları bulunan yerler ile kapalı sistem uygulamasına gerek duyulan profesyonel uygulamalar için ise VRLA / TUBULAR / GEL tip ürünler kullanılabilir. Prensip olarak zor saha koşullarına daha mukavimdir. Ayrıca anma kullanma koşullarında ortama gaz çıkarma riski de bulunmamaktadır. Bu tip aküler henüz ülkemizde üretilmemektedir. Bunların içindeki asit sıvı bazda değildir, bildiğimiz jel-jöle kıvamındadır. Anma kullanma koşullarında herhangi bir bakıma hiç ihtiyaç duymaksınız çok uzun yıllar boyunca kullanılabilme özellikleri vardır. Uzun işletme ömrü, yüksek performans, azami güvenirlilik ve daha fazla şarj / deşarj (döngü sayısı) özelliklerine haizdir.

 

Sektörel uygulamalar için satış öncesi teknik hesaplamalar ve tasarım dahil, her türlü teknik destek titizlikle sağlanabilir. Örneğin oluşturulacak akü grupları için, tüm fiziki ölçülendirme detayları ile şematik yerleşim planı dahil, tasarım aşamasında ihtiyaç sahibine sunulmaktadır. Malzeme tesliminde standart raf sistemi ile hücre / akü ara bağlantı elemanları, vidaları gibi tüm montaj  ekipman da  kullanıcıya eksiksiz ve bedelsiz sunulabilmektedir.

 

Sonuçta akümülatörler bizler için olmazsa olmaz bir malzemedir. En ufak bireysel kullanımdan, en kritik, büyük profesyonel uygulamaya kadar, güneşten sağladığımız enerjiyi depolamak ve/veya yedeklemek için gereksinim duymaktayız. Örneğin gündüzleri gün boyu depoladığımız elektrik enerjisi ile geceleri aydınlatma yapabilmekteyiz. Çok ciddi ve kritik haberleşme istasyonuna da aynı prensipler dahilinde besleme sağlayabiliriz. Ayrıca uzun süreli şebeke elektriğinin kesilmesi veya afet vb. durumlarda yine bataryalarda depoladığımız enerjinin hayati işlevi olacağı kesindir.

 

Bakımsız ve kuru özellikli olarak bildirğimiz AGM ve GEL type aküler konusunda günümüzde yerli ar-ge ve üretim çalışmaları olduğu görülmektedir. Dikkat etmemiz gereken temel husus, teknolojidir. Uygulamalarımızın özelliği nedeniyle tamamen ve gerçekten KAPALI SİSTEM olmalıdır. Bu tip aküler VRLA Valve Regulated Sealed Lead Acid olarak tanımlanmaktadır. Dip / Derin Deşarj özelliği ve güvenirliliği işletme, bakım gibi hususlarda tüm sistemin / yatırımın maliyetini ve işletme ömrünü etkileyen diğer önemli hususlardan olacaktır.

Kaynak :

www.solar-pazar.com

www.solar-bazaar.com

 

Akümülatör

Akü nedir, kapasite nedir, marş gücü nedir, akü çeşitleri, araç aküleri, starter aküler, endüstriyel aküler ...

 

Pil

Pil nedir, gerilim, kapasite, batarya, elektrolit, pilin sızması, silindirik pil, düğme pil, prizmatik pil, nihai gerilim değeri, şarj etme, şarjın muhafazası, çevre sıcaklığı, çevrim ömrü, enerji yoğunluğu …

 

  Akü nedir, çeşitleri ...
  Pil nedir, çeşitleri ...
  Pil ve Akü kullanımı, atıkları, zararları ...
  VRLA TUBULAR GEL type
  2 Volt OPZS TUBULAR type
  6 - 12 Volt OPZS TUBULAR type
  Nickel-Cadmium Batteries
 
 
 
 
Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: