MENÜLER Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri

 

Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemleri

Tarımsal Sulama, Tarla Sulama, Damla Sulama, Besi Hayvancılığı

Güneş enerjisini kullanarak yer altından veya göl, akarsu gibi kaynaklardan su çekmek ve pompalama yapmak mümkündür. Seçilecek pompa modeli (kapasitesi) ile kullanılacak güneş paneli gücü ve sayısı, derinliğe, debiye ve kapasiteye bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

 

Güneş enerjili dalgıç pompa ürünlerini kullanmak için öncelikle suyun çekileceği öngörülen derinlik ile suyun basılacağı yükseklik ve yatay iletim mesafesi tespit edilir. İhtiyaç duyulan günlük toplam / ortalama su miktarı belirlenir. Bununla beraber kullanılacak bölge / şehir (iklim koşulları, güneşlenme süresi), çalışma sezonu (yaz ve/veya kış) ile kaynağın özellikleri gibi hususlara azami dikkat edilmelidir.

 

Seçilecek dalgıç veya yüzey pompalar, uygulama ve ihtiyaca yönelik olarak yeterli teknik ve fiziki özelliklerde olmalıdır. Proje geliştirme ve tasarım esnasında verimlilik, dayanıklılık, performans ve güvenirlilik ön planda olmalıdır.

 

Bilindiği üzere, günümüz koşullarında enerji maliyetleri ve çevre koşullarına etkisi düşünüldüğünde, enerji kullanımı, verimliliği ve ALTERNATİF ENERJİ kaynaklarının kullanımının önemi gün geçtikçe artmaktadır.

 

Güneş enerjisinin pratik, ekonomik ve işlevsel olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesi de GÜNEŞ ENERJİLİ PV (Fotovoltaik Beslemeli) Solar Pompa-Sulama sistemleridir. Özellikle de elektrik şebekesine uzak bölgelerde sulama ya da içme suyu çıkarma amaçlı pompa çalıştırılmasına ihtiyaç duyulduğu noktalarda, bu sistemle uyumlu çalışabilecek komple çözümler önem kazanmaktadır.

 

Bu tip bölgelerde yeni elektrik iletim hattının çekilmesi ve bu hattın da sulama yapılacak bölgelere dağıtılması ile bakım-işletme gibi hususlar ciddi ilk yatırım maliyeti gerektirmektedir.

 

Oysa güneş enerjili Solar Pompa-Sulama Sistemi kullanılması bu yatırım maliyetlerine gerek kalmadan pratik olarak sulama sisteminin çalıştırılabilmesini sağlayabilmektedir. Düzenekler tamamen otomatik çalışmakta olup, bakım-işletme maliyetleri asgari seviyededir.

 

Ayrıca bu sistemde kullanılacak olan pompanın verimliliği de solar sistemin ürettiği elektrik enerjisinin sistem verimliliği açısından önem arz etmektedir. Klasik AC motor kullanılması gerek DC-AC dönüşümü (invertör), gerekse AC motorun genel elektromanyetik yapısı ile kalkışlardaki kaçınılmaz yüksek demeraj akımları gibi sebeplerle yüksek kayıplara neden olabilmektedir. Dolayısıyla güneş enerjisinden üretilen elektriğin ciddi bir kısmı kaçınılmaz olarak kayıplara gidebilmektedir.

 

Bu sistemlerde normal dalgıç pompalar kullanılmakta olup DC akım ile çalışırlar. Bir solar pompa ünitesi dört kısımdan oluşur; Pompa, pompa kontrol ünitesi, solar paneller ve isteğe bağlı olarak (opsiyonel) Akü-Batarya Grubu. Gündüz elde edilen elektriği aküye depolayarak gece ve/veya uzun süreli kapalı havalarda kullanılabilir.

 

Kullanılacak güneş paneli sayısı suyun çekileceği yüksekliğe göre değişir. Bu sistemler 1 ila 240 metre derinlikten farklı debilerde su çekebilme kapasitelerine sahiptir. Kapalı havalarda dahi pompa çalışmaya devam etmekle birlikte çekilen su verimi azalacaktır (İlk tasarım esnasında bu durumu önceden öngörmek ve aylık / yıllık toplam suyu ihtiyacına göre çalışma yapmak mümkündür).

 

Bu tip sistemlerde suyun depolanması en ideal, ekonomik çözümlerden biridir. Solar su pompalama sistemlerinin en önemli avantajı kullanımın basit ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu sistemleri ‘Solar Tracker’ yani güneş takip sistemleri ile takviye ederek sistem verimlerini %15-30 oranında artırmak da bir seçenektir. Ancak bu ilave maliyet getirecektir.

 

Kuyuların ve diğer su kaynaklarının genellikle merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanmanın ya oldukça uzun kablolama ya da sahada jeneratör kullanımını gerektireceği bilinmektedir. Bu metotlar hem pahalı ekipman ve bakım, hem de sürekli artan yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, güneş enerjisi genellikle hem daha ekonomik hem de daha verimli sonuçlar vermektedir.

 

Solar su pompaları pek çok tarımsal amaçla kullanılabilirler, örneğin besiciler için. Zorlu uzak arazilerde hem kolayca taşınabilir hem de kendi enerjisini kendi üreten bu su pompalama sistemlerini hayvanlara su temini amacıyla kullanılabilmektedir. Küçük çiftliklerde, seralarda, bahçelerde sulama amaçlı olarak, yine çiftlik evlerinde su temini için son derece uygundurlar.

 

Ekonomik ve güvenilir yöntem, rezervuar görevi yapacak olan geniş bir su deposu kurmaktır. Gündüz depoya dolacak olan ihtiyaç fazlası su, geceleri veya güneş ışığının az olduğu günlerde su temininde sıkıntı çekilmemesini sağlayacaktır. Bu tip uygulamalarda deponun kapasitesi günlük ihtiyacın fazlasını karşılayacak büyüklükte olmalıdır. Bu sayede pompalanan su daha sonra tüketilmek üzere depolanır.

 

Kurulumları kolay olan bu sistemler, kullanıcı tarafından da rahatça monte edilebilir. Temel sistem bileşeni ekipmanlar ile birlikte, sistemin çalışması için gerekebilecek diğer yardımcı parçalar, bağlantı şemalarını, kurulum ve çalıştırma kılavuzlarını temin etmek kolaylık sağlayacaktır. Güneş paneller için rüzgârlara dayanıklı, açısı ayarlanabilir montaj ayakları gerekecektir. Güneş panellerinden en iyi (azami) verimi alabilmek için belirli bir açıyla ve güneye bakar şekilde kurulum yapılmalıdır.

 

Güneş Enerjili Solar Sulama Sistemlerin Başlıca Avantajları:

-Sadece ilk yatırım maliyeti vardır, uzun ömürlüdür.

-Bakım ve işletme maliyeti hemen hemen sıfırdır.

-Elektriksel kayıplar azdır, yüksek verimli sistemlerdir.

-Montajı kolay, basit ve pratiktir.

-Tak çalıştır ve unut çözümü sağlar.

-Modüler ve ölçeklenebilir yapıdadır.

-Şebekeye bağımlı değildir, elektrik faturası ödemenize gerek kalmaz.

-Taşınabilir, mobil uygulamak mümkündür, imece usulü kullanılabilir.

-İhtiyaca göre AC veya DC elektrik üretebilme seçeneği mümkündür.

-Damla sulama, depolama vb. uygulamalar için idealdir.

-Otomatik sistem, kendi kendine çalışabilir.

-Rahatlık, konfor ve bedava su sağlar.

-Çevre dostudur...

 

www.normenerji.com.tr

www.solar-academy.com

www.solar-bazaar.com

www.solar-santral.com

 

 

 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: