Güncel & Sektörel Yenilenebilir enerjinin önemi ...

 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ HAYATİ ÖNEMDE”

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, “Aynı şekilde Norveç için de önemli proje. Aynı şekilde yenilenebilir enerji için önemli proje. Yenilenebilir enerjinin önemini çok iyi biliyorum. Norveç`e baktığımızda 20. yüzyılın başlangıcında yoksul bir ülkeden zengin bir ülkeye dönüşmesinde hidroelektriğin getirilmesinin çok büyük etkisi var. Dünyadaki en büyük hidroelektrik üreticisi konumundayız” şeklinde konuştu.

 

Norveç Başbakanı Jens Staltonberg, Çorum`daki temel atma töreninde bulunamadığı için üzgün olduğunu belirterek, yenilenebilir enerji özellikle hidroelektrik enerjinin Norveç`te çok önem verdikleri bir enerji türü olduğunu anlattı. Norveç`in dünyanın altıncı en büyük hidroelektrik enerji üreten ülkesi olduğunu belirten Stoltenberg, yenilenebilir enerji alanında Türkiye`de de büyük bir potansiyel bulunduğuna işaret etti. Norveç`in bu konuda büyük tecrübelere sahip olduğunu belirten Stoltenberg, Çorum`da istihdam da yaratacak olan bu projenin maliyetinin 1.2 milyar dolar olduğunu söyledi.

 

Kızılırmak HES`in Türkiye için önemli bir proje olduğunu belirten Başbakan Jens Stoltenberg, "Aynı şekilde Norveç için de önemli proje. Aynı şekilde yenilenebilir enerji için önemli proje. Yenilenebilir enerjinin önemini çok iyi biliyorum. Norveç`e baktığımızda 20. yüzyılın başlangıcında yoksul bir ülkeden zengin bir ülkeye dönüşmesinde hidroelektriğin getirilmesinin çok büyük etkisi var. Dünyadaki en büyük hidroelektrik üreticisi konumundayız. Neredeyse elektrik enerjimizin yüzde 100`ü hidroelektrik olarak üretiliyor. Dolayısıyla hidroelektriğin kalkınmada etkisi çok büyük" diye konuştu.

 

Türkiye ile yakın ilişkiler kurmak istediklerini açıklayan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, şöyle devam etti:

"Bunlardan birisi enerji. Yenilenebilir enerji, Türkiye ile birlikte ortak çalışabileceğimiz alanlardan birisi. Türkiye`nin çok güçlü, büyüyen bir ekonomisi ve artan enerji ihtiyacı var. Dünyanın enerjiye ihtiyacı var. Dünyanın bununla birlikte azalan karbon ve sera gazı salınımını da hidroelektriği yatırım yaparak sağlayabiliriz. Burada büyük potansiyel olduğunu düşünüyoruz. On yıllar boyu hidroelektrik konusunda yoğunlaştıktan sonra şeffaf piyasa ve uygun vergi rejimlerine kavuştuk. Buna önem veriyoruz. Bu çerçevede biz insan kaynaklarına da önemli yatırım yapıyoruz. Yetkin mühendis ve yöneticiler yetiştiriyoruz. Bütün bunlar hidroelektrik sektöründe önemli."

 

Statkraft`ın Avrupa`da en büyük hidroelektrik üreticisi olduğuna dikkat çeken Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, "Biz Statkarafl`la gurur duyuyoruz. Ben şuna inanıyorum; Statkraf Türkiye için doğru partnerdir. Çevresel koşullara önem veren bir paydaştır. Dolayısıyla bu Türkiye ile Norveç ilişkileri için çok önemli bir projedir. Yerelde istihdamı ve standartları artıracaktır. Statkraft`ın bu yatırımı Türkiye`nin yenilenebilir enerji üretimine de katkıda bulunacaktır. Hepimiz bu yatırımdan gurur duyuyoruz. Statkraft`ı bu yatırımından dolayı tebrik etmek istiyorum. Gelecek vaat eden bir proje. Ekonomiyi daha ileri seviyeye götürmek için önemli proje” dedi.

http://corumhaber.net

10 Ocak 2012

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: