MENÜLER Kristal PV Modül Üretimi

 

Kristal Fotovoltaik Panellerin Üretim Teknolojisi

Paneller, günümüzde %90 hatta daha da yüksek oranda Mono ve Multikristal hücreler kullanılarak genel olarak tam otomatik makinelerde üretilmektedirler.

 

Bu aşamalar çok özet olarak şu şekildedir :

 • Her panelde kullanılacak hücreler ayni teknik değerlere sahip olmaları gerektiğinden, öncelikle test edilir, bu esnada hatalı olanları da ayıklanarak, gruplandırılırlar.
 • Panellerin üst yüzeyini oluşturacak camlar,  geçirgenliklerinin en üst seviyede olmaları ve içindeki EVA´nin kendisine çok iyi  yapışabilmesi için yıkama makinelerinde esaslıca yıkanıp, kurulanıp, temizlenirler.
 • Gruplanan hücreler üzerleri belli mikronlarda kurşunsuz lehim ile kaplı metal şeritlerle otomatik dizgi - lehimleme makinelerinde çok hassas bir şekilde seri olarak bağlanarak diziler ( String ) haline getirilirler.
 • Hücre dizilerini arasına alarak koruyacak olan, ışık almayan, klimatize odalarda saklanan EVA malzemeleri de yine otomatik makinelerde el değmeden kesilirler. Bu malzeme panelin hücreden sonraki en hassa malzemesidir ve hem saklanmaları, hem de işlenmeleri esasında azami dikkat gerekir. Yine panelin sırt malzemesi olan Termoplastik Film ( Tedlar ) da otomatik makinelerde kesilerek hazırlanır. Termoplastik filme bağlantı tellerinin geçeceği kanal açılır.
 • Seri olarak bağlanarak hazırlanan hücre dizileri, Lay – Up denilen düzeneğin Matrix oluşturma bölümünde akim taşıyıcı daha geniş ana metal şeritlerle paralel bağlantıları da tamamlanarak Matrix oluşturacak şekilde gruplandırılırlar. Matrix´in yapısı her panel grubu için önceden tasarlanmıştır.
 • Lay – Up düzeneğinde özenle temizlenip kurutulan cam üzerine 1 kat EVA serilerek, üzerine bir önceki adımda Matrix haline getirilen Hücreler taşıyıcı sistemler ile konur. Hücrelerin üzerine de yine 1 kat EVA kapatılıp, en üstteki bu EVA katmanına kanal açılarak, bağlantı telleri bu kanaldan dışarı çıkartılır.
 • Şimdi de yine daha önce hazırlanmış olan ve panelin en arkasını kaplayarak onu diş  ortamın olumsuz şartlarından koruyacak olan Termoplastik Film en dışa serilerek, bağlantı telleri üzerine açılmış olan kanaldan geçirilerek dışarı alınıp, özel bir bant yardımıyla Laminatör makinesine zarar vermeyecek şekilde emniyete alınır.
 • Temel montajı son haline gelmiş olan panelin elektriksel ölçümü yapılarak, hatasız ise Laminasyon makinesine gönderilir. Hata varsa da hemen gereken müdahale yapılır. Artık bu aşamadan sonra panelde hata var ise geri dönülemez.
 • Laminasyon işlemi, EVA malzemesinin belirli süre ve ısıda tamamen homojen şekilde eriyerek, şeffaf hale gelmesi ve hücreler ile tüm malzemeyi çok iyi kavramasıdır.
 • Laminasyondan çıkan paneller ayrı bir makinede kenar kesimleri yapılıp, contalama ( veya silikonlama – bantlama ) ile kenar çerçeveleme için bir sonraki makineye aktarılırlar.
 • Çerçevelenmiş olan panellere, içlerinde koruma diyotları ve klemensler bulunan elektriksel bağlantı kutularının takılmaları da sondan bir önceki aşamadır.
 • En son aşamada montajı tamamlanmış panellerin standart koşullarda test edilmeleri aşamasıdır. Burada yüksek gerilim izolasyonu, çerçeve toprağı sürekliliği ve panelin akim, gerilim eğrileri ile tüm diğer elektriksel parametreleri test ve tespit edilirler.

          www.solar-santral.com

 
 
Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: