Güncel & Sektörel Yerli üretim vakum cam tüplü güneş enerjisi kollektörü ...

 

Türkiye`de bir ilk

Türkiye`nin ilk `vakum cam tüplü güneş enerjisi kolektörü`, Adana`da üretildi.

 

Lara Solar adlı firma tarafından üretilen kolektörlerle birlikte Çin`den kalitesiz ve standart dışı ürün ithal edilmesinin de önüne geçileceği vurgulandı.

 

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi`nde faaliyet gösteren Lara Solar adlı firma tarafından üretilen kolektörler, Bakan Çağlayan`ın da katıldığı törenle tanıtıldı.

 

"18.5 YIL ÖNCE GELSEYDİK 2023 YILI HEDEFİNE ÇOKTAN ULAŞMIŞ OLURDUK"

 

Bakan Çağlayan, Türkiye`de taş üstüne taş koyanların başlarının üzerinde yeri olduğunu, kendisinin de Türk sanayicisi ve ihracatçısının `hizmetkarı` olduğunu söyledi. Türkiye`de istihdamın özel sektör eliyle oluşturulduğuna dikkat çeken Çağlayan, "Yıllarca bu ülkeyi borçlandıran ve Türkiye ekonomisini bozanlardan bugüne kadar hiç kimse hesap sormadı. Ancak her şeye rağmen Türkiye bu konuda yolunu almıştır; Başbakanımızın iradesi, hükümetimizin kararlılığıyla özel iş alanında özel sektörün olması gerektiğini ve özel sektörü de sonuna kadar destekleyeceğimizi ilkeli olarak benimsemiştir" dedi. 4 yıldan bu yana siyasetin içinde olduğunu, 20 yıllık da bir sanayi geçmişi olduğunu hatırlatan Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Bazen ara ara düşünüyorum. Keşke AK Parti bu ülkede 8.5 yıl önce değil de, 18.5 yıl önce iktidara gelseydi. Belki de bugün Türkiye çok daha farklı bir noktaya gelirdi. 2023 yılı için önümüze koymuş olduğumuz hedefleri, belki de o zaman Türkiye çoktan gerçekleştirmiş olurdu."

 

"İHRACATTA CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK REKORUNU KIRABİLİRİZ"

 

İhracattaki rakamların aynı şekilde devam etmesi halinde Türkiye`nin yakın bir dönemde Cumhuriyet tarihinin `ihracat rekoru`nu kırabileceğini savunan Çağlayan, ihracatta yaşanan gelişmeleri rakamsal olarak da değerlendirdi. Çağlayan, ithalatın en önemli sebebinin TL`nin aşırı değerlenmesinin yanında Merkez Bankası`nın "kur politikası konusundaki acemi, korkak ve pısırık olduğunu" savundu. Bu durumun da Türk sanayicisini, rakipleri karşısında `haksız rekabet` ile karşı karşıya bıraktığının altını çizen Çağlayan, ancak bugün uygulanan politikaların yanı sıra komşu ve çevre ülkelerde yaşanan gelişmelere bağlı olarak ithalatın gerilediğini ve bu düşüşün de devam edeceğini söyledi. İthalattaki `ikame mal sorunu`na da dikkat çeken Çağlayan, Türkiye`de ilk defa Adana`da vakum cam tüplü güneş kolektörü üretilmesini önemsediklerini, bu durumun sanayide ihtiyaç duyulan aramalın ithal edilmesinin de önüne geçeceğini vurguladı.

 

"ÇİN`DEN İTHAL EDİLEN KALİTESİZ ÜRÜNLERİN DE ÖNÜNE GEÇİLECEK"

 

Lara Solar Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Aslan ise, Türkiye`de ilk defa üretmiş oldukları `vakum cam tüplü güneş enerjisi kolektörü ile Çin`den ithal edilen kalitesiz ve standart dışı ürünlerin önüne geçileceğini savundu. Aslan, önceleri farklı isim ve ad altında ithalatı yapılan söz konusu ürünlerin, bunu ithal eden firmanın inisiyatifine göre fiyatlandırıldığını, söz konusu fiyat oluştururken de vergi ve harçlar düşük gösterilerek, devletin zarara uğratıldığını, tüm bunların yanında da yerli üreticinin de adeta iflasa sürüklendiğini anlattı. Ortaya konulan üretim stratejilerine bağlı olarak Türkiye`nin artık kalitesiz Çin malı ithal etmediğini kaydeden Aslan, "Türkiye artık kendi malını kendisi üretiyor ve böylelikle de Çinli işçi ve üretici yerine, Türk sanayicisi ve işçisi kazanıyor. Huzurun ve istikrarın olduğu yerde daha çok yatırım, daha çok istihdam oluşturulacaktır. Bu konuda Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan`a katkı ve destekleri dolayısıyla teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, açılış kurdelesini kesti ve fabrikada incelemelerde bulundu.

İHA - 02 Haziran 2011

 

Bu grup içerisinde başka grup veya menü mevcut değil.
 
  Anasayfa  
  Solar Akademi / Solar Academy  
  Temel Eğitim - Giriş  
  Fotovoltaik Sistemler Eğitimi  
  10 Adımda Güneş Enerjisi  
  Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımına İlişkin Kanun  
  SSS / Nedir / Hakkında  
  Şebekeden Bağımsız Sistemler  
  Şebeke Bağlantılı Sistemler  
  GES Güneş Enerji Santralı  
  PV Teknolojileri  
  Kristal PV Modül Üretimi  
  Solar Modül Standardizasyonu  
  Kurs Programı / Başvuru Formu  
  Akümülatör, Pil, Batarya  
  AnelSolar Modüller  
  Görseller / Foto Galeri  
  Karbon Borsası / Ticareti  
  Temel PV Terimler Kavramlar  
  Güneş Takip İzleme Sistemi  
  Güneş ve Rüzgardan Elektrik  
  Akü Şarj Cihazı & Redresör  
  İnvertör, Inverter & Charger  
  Power Control & Power Assist  
  Solar Switch  
  Nerede, Nasıl, Hakkında  
  Yenilenebilir Alternatif Enerjiler  
  Güneş Ölçüm İstasyonları  
  Ülke Raporları / Country Reports  
  Elektrik Sayaçları / Electricity Meters  
  Dosya, Makale, Sunum ...  
  Çatılarda güneşten 1 MW elektrik üretimi artık serbest  
  Energiewende  
  İngilizce - Türkçe Solar Sözlük  
  Almanca - Türkçe Solar Sözlük  
  Güneş Enerjili Sulama Solar Pompa Sistemleri  
  Şebekeye Bağlı Bağlantılı On-Grid Solar PV Güneş Sistemleri  
  Lisans Gerekmeden 1 MW Lisanssız Elektrik Üretimi Serbest  
  Bileşenler, ekipman, malzeme  
  Import, Export, Foreign Trade  
  İş Eleman İnsan Kaynakları İstihdam Kariyer  
  Yasal Uyarı  
  Linkler  
  İletişim  
Site içi arama
 
 
Mail listemize kaydolun.
Ad Soyad:
Email: